Cala GononeCala Gonone. Přírodně krásný kout Sardinie, který byl donedávna po souši odříznut od okolního světa. Přístup byl možný pouze po moři. Dnes sem vede silnice, která projíždí skalním masivem tunelem. Na snímku kamenité pobřeží a poměrně živé moře - hodně fouká z otevřeného moře.

Cala GononePohled zpětně k městečku Cala Gonone. Kolem jsou prudké skály, které vyrůstají strmě přímo z moře.


OlienaOliena - z Caly Gonone jsme se rozhodli, že podnikneme výlet do hornatého vnitrozemí ostrova, do pohoří Gennargentu. Večer jsme si prohlédli městečko Oliena, kde údajně donedávna bylo jedno z hlavních sídel horských banditů, kteří organizovanými loupežemi ohrožovali okolí. V pozadí je hřeben pohoří Sopramonte se svým nejvyšším vrcholem Monte Corrasi (1350m).

NuoroA zde jsme již v Nuoru, největším městě celé hornaté oblasti sardinského vnitrozemí. Naše polední procházka po tomto městě nás poučila o místním způsobu života. Na trhu se dalo koupit všelicos a byl zde samozřejmě značný ruch. V ostatních částech města však vládl nerušený klid popolední siesty. Jen tu a tam skupinky starších pánů s černými klobouky, kteří poklidně klábosili a pozorovali okolí.

NuoroCo se nám však nejvíce líbilo na místní městské architektuře, byly nástěnné obrazy, kterých je možno ve městě nalézt vícero. Někdy navozovaly dojem virtuálního členění jinak ploché zdi (minulý a následující obr.), jindy, jako zde, vyjadřovaly něco z událostí ve městě. Na obr. je procesí s Janem Křtitelem, právě naproti kostela, který je tomuto světci zasvěcen.

NuoroNo a tady - řekli byste, že jedná zcela o iluzorní nástěnnou kresbu? I otevřené dveře i balkon i "kamenné" zdivo jsou pouze nakresleny.


NuoroZ Nuora jsme podnikli výlet do hor (v pozadí). Celá oblast se nazývá Barbagia (z latinského názvu "Barbaria", tedy barbarské území). V horách jsme potkávali jen místní lidi a k tomu opravdu jen velice řídce. Celé pohoří není vysoké (nejvyšší hora Marmora je "jen" 1834 m nad mořem), ale svou divokostí a turistickou "neobjeveností" skýtá krásný zážitek turismem nedotknutého prostředí.

ArbataxArbatax - průmyslové (papírny) a turistické městečko asi ve středu východního pobřeží ostrova. Je proslulé především svými Červenými skalami - na obr. - které jsou ale velice blízko neupravené průmyslové oblasti (v zádech). Takže obr. tak trochu klame. Nicméně koupání u červených skal nebylo špatné.

Villaputzu
Cestou do Cagliari na jižním pobřeží ostrova. Je horko a už "dlouho" jsme nepoctili sardinské moře svou návštěvou. Jdeme to napravit ještě před návštěvou hlavního sardinského města.