MOULAI IDRISS
Město bylo téměř dokonale opuštěno již koncem 8. stol. křesťanského letopočtu, kdy bylo nedaleko (asi 5km) založeno nové centrum Maroka - Moulai Idriss. Dnes je to hlavní posvátné poutní místo Maroka, kde je centrem hrobka prvního muslimského sjednotitele středověkého Maroka Idrisse I. Městečko je velice malebné, je postaveno na dvou "hrbech" přírodního zvlnění místní pahorkatiny a svými hranatými bílými domy vytváří jakousi siluetu bělostného velblouda uprostřed krásné přírody. V Moulai Idriss, po klidné noci strávené v háji mezi Volubilis a tímto městečkem, jsme prožili hezké dopoledne. Hrobka nejvýznamějšího marockého náboženského sjednotitele země je však pro nemuslima nepřístupná.
Souhlasili jsme s průvodcovstvím jednoho staršího místního ševce, který nám ukázal opravdu hezké výhledy na mešitu, která je zároveň hrobkou, i na jiné hezké domy a uličky městečka. Nicméně jeho cena, ačkoli jsme si do poslední chvíle myslelei, že bude zadarmo - jen tak z přátelství -, byla víc než přemrštěná - nakonec jsme kapitulovali a dali mu dohromady 70dh, tu chybu už nikdy nesmíme udělat. Hlavně si už nenechat vnutit žádného samozvaného průvodce, který i přes roušku toho nejvřelejšího přátelství nakonec sleduje jediný cíl - vyždímat z turistů co nejvíce dirhamů, či ještě lépe dolarů nebo eur. Platíme - náš průvodce se s radostí vzdaluje do jedné z mnohých čajoven na hlavním náměstí, po tom, co nás usazuje v jiné, hezky položené, čajovně, kde nám též v marži svého průvodcovství objednává proslulý marocký mátový čaj (též zvaný "marocká whisky" - zelený čaj s čerstvými lístky máty, silně slazený, servírovaný v hezkých sklenicích). Posedíme v klidu ve venkovní čajovně na hlavním náměstí, pozorujeme okolní ruch - místní lidé, poutníci k hrobu světce - a pomalu se vydáváme zpět k autu.   Zde obrázky z Moulai Idriss:
 Zvířátka v Moulai Idriss 1  Zvířátka v Moulai Idriss 2  Zvířátka v Moulai Idriss 3  Moulai Idriss Moulai Idriss Moulai Idriss Moulai Idriss M. Idriss - kruhovitý minaret Moulai Idriss Moulai Idriss Moulai Idriss  Moulai Idriss  Moulai Idriss Moulai Idriss

Zpět na ÚVOD